Menu
Kontakt Szukaj
Dlaczego warto polecać kremy mocujące przy dopasowanej protezie?

Dlaczego warto polecać kremy mocujące przy dopasowanej protezie?

Można spotkać się z opinią, że stosowanie kremów mocujących do protez zębowych jest koniecznością przy źle dopasowanej protezie.

W obawie o złe postrzeganie doświadczenia protetycznego nie są więc one często polecane przez lekarzy dentystów. Nic bardziej mylnego! Liczne badania pokazują, że stosowanie kremów do protez zwiększa zadowolenie pacjenta nawet przy bardzo dobrze dopasowanej protezie. Dlaczego dodatkowe wsparcie w postaci kremów mocujących może być konieczne?

Proteza zębowa trzyma się w jamie ustnej dzięki mocującej warstwie śliny między podniebieniem (lub żuchwą) i protezą. W przypadku protezy żuchwy, ta warstwa śliny z reguły wystarcza do dobrego umocowania protezy zębowej. Proteza dolna ma mniejszą powierzchnię przylegania do dziąseł, co utrudnia naturalną dobrą przyczepność. Należy również brać pod uwagę fakt, że u każdej osoby – zależnie od ilości i konsystencji śliny bądź aktualnego stanu wyrostka zębodołowego – warunki w jamie ustnej są inne. Ślina pełni rolę kleju adhezyjnego, ale jej siła adhezji (przylegania i mocowania) jest ograniczona. W związku z tym problemy z przyczepnością protez zębowych mogą się pojawić nawet w przypadku bardzo starannie i dokładnie wykonanych uzupełnień. Niedostateczne przyleganie protezy zębowej i jej przemieszczanie się na wyrostku zębodołowym i błonie śluzowej nie tylko utrudnia użytkowanie protezy, ale powoduje też stały uraz podłoża, prowadzący do stanu zapalnego oraz przerostu błony śluzowej.

Charakterystyka kremów mocujących do protez

Kremy do protez to – zgodnie z definicją – nierozpuszczalne preparaty mocujące, które zapewniają jeszcze lepsze dopasowanie protezy zębowej. W ich składzie znajdziemy m.in. środki adhezyjne, zapewniające przyczepność między protezą zębową a błoną śluzową, środki przeciwdrobnoustrojowe, a także środki smakowe, które gwarantują uczucie świeżości. Mechanizm działania kremów opiera się na absorbowaniu przez krem wody ze śliny pacjenta, co zwiększa jego lepkość, zapobiegając oddzieleniu protezy od powierzchni tkanki.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania kremów do protez zębowych?

Czynnikiem decydującym o pozytywnej ocenie leczenia protetycznego jest przede wszystkim satysfakcja pacjenta wynikająca z komfortu użytkowania protezy. Optymalne stosowanie kremów do protez zębowych odpowiada za poprawę retencji i stabilizację protezy, co wpływa pozytywnie na zadowolenie pacjenta. Według badań przeprowadzonych przez Grasso i wsp. dotyczących pomiaru ruchu protez, kremy znacząco zmniejszają ruchomość protezy górnej i dolnej podczas gryzienia i żucia. Poprawa stabilizacji i retencji wpływają na zwiększenie pewności siebie podczas interakcji społecznych, mówienie oraz ogólną efektywność użytkowania. Dodatkowo mają one wpływ na samopoczucie psychiczne pacjenta poprzez poprawę wydajności i skuteczności funkcji żucia, ponieważ wspomagają szybsze i bardziej naturalne żucie. Pacjenci często skarżą się na kawałki żywności, które dostają się pod protezę powodując dyskomfort. Dlatego też korzyścią wynikającą ze stosowania kremów do protez zębowych jest zdolność do tworzenia bariery, która zapobiega dostawaniu się żywności nawet pod dobrze dopasowaną protezę.

Komu i dlaczego warto je rekomendować?

Pierwsze trzy tygodnie po otrzymaniu protezy to czas, kiedy pacjent powinien przyzwyczajać się do niej poprzez ćwiczenie swobodnego mówienia z protezą, głośne czytanie, rozmowy z bliskimi i przyjaciółmi, ćwiczenie wymowy głosek „sz”, „cz”, „dż”, „dz” etc. Wstępny okres użytkowania protezy to również czas spożywania pokarmów o miękkiej konsystencji, rozdrobnionych, łatwych do przeżuwania. W tym początkowym okresie użytkowania protezy nie zaleca się stosowania środków zwiększających adhezję protezy (środków mocujących). Jest to czas, w jakim pacjent, a dokładniej – jego struktury jamy ustnej powinny przystosować się do uzupełnienia protetycznego.

Nawet najlepiej dopasowana proteza zębowa w miarę użytkowania może sprawiać wrażenie luźnej, ponieważ zmianie ulegają warunki anatomiczne pacjenta (dochodzi do zaniku kości wyrostka zębodołowego). Wówczas może ona nie spełniać oczekiwań pacjenta – w trosce o zadowolenie z użytkowania protezy warto polecać pacjentom Protefix krem mocujący do protez zębowych całkowitych i częściowych. To wsparcie dla pacjenta, które poprawia stabilizację protezy w jamie ustnej i zwiększa jego komfort psychiczny. Kremy mocujące Protefix mocno trzymają, skutecznie uszczelniają i chronią dziąsła przed uciskiem protezy. Kremy mocujące Protefix wyróżnia możliwość stosowania również na mokrą powierzchnię protezy. Protefix krem mocujący zapewnia długotrwały komfort użytkowania protezy częściowej i całkowitej, gwarantując pacjentom uczucie pewności na cały dzień.

Bibliografia:

  1. Opis produktu Protefix Krem mocujący