Menu
Kontakt Schowek Szukaj
Czyszczenie protezy zębowej

Czyszczenie protezy zębowej

Protezy wymagają regularnego i dokładnego czyszczenia – mimo że nie grozi im próchnica. Pielęgnacja protezy zębowej pomaga utrzymać ją w nienaruszonym stanie przez długi czas. Jeśli proteza nie jest wystarczająco zadbana pozostałe, własne zęby i błona śluzowa jamy ustnej mogą ucierpieć, ponieważ płytka nazębna lub pokarm stanowią idealne podłoże dla namnażających się bakterii.

Dziadek i wnuk przytulają się nawzajem

Płytka nazębna i kamień nazębny na protezach zębowych

Protezę zębową należy dokładnie czyścić każdego dnia. Zmiękczona płytka nazębna – a co za tym idzie kamień nazębny – mogą tworzyć się nie tylko na własnych zębach, ale również na protezach zębowych. Nagromadzonego kamienia, którego nie uda się usunąć szczoteczką, można pozbyć się tylko dzięki kosztownemu, specjalistycznemu czyszczeniu. Niewystarczająca dbałość  o protezę zębową, a w rezultacie kamień nazębny może uszkodzić dopasowane co do milimetra elementy łączące oraz powierzchnie stykowe. Nieprawidłowe czyszczenie protezy zębowej może prowadzić również do gromadzenia się resztek pokarmu, mogą prowadzić do nieprzyjemnego, nieświeżego oddechu lub zapalenia dziąseł. 

Wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji protezy zębowej

Utrzymanie prawidłowej higieny protezy zębowej to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Zaniedbane prezentują się nieelegancko i są niebezpieczne. Odkładające się w ich zakamarkach resztki pokarmowe są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, które prowadzą do licznych infekcji jamy ustnej. 

 Nieprzyjemnych konsekwencji można jednak łatwo uniknąć. Wystarczy codzienna higiena, o którą możemy zatroszczyć się na trzy sposoby – za pomocą pasty czyszczącej i  specjalistycznej szczoteczki do protez zębowych, aktywnych tabletek czyszczących lub proszku szybko-czyszczącego.   

1. Codzienna higiena ze szczoteczką i pastą do protez zębowych

Każda proteza narażona jest na odkładanie się resztek pokarmu. Dlatego tak ważne jest jej dokładne czyszczenie po każdym większym posiłku. Pomaga w tym specjalna szczoteczka do protez zębowych. W porównaniu do tradycyjnych produktów ma ona twardsze włosie i dzięki specjalnemu kształtowi ułatwia utrzymanie w czystości trudno dostępnych miejsc. Sama szczoteczka to jednak nie wszystko. Aby efekt był w pełni zadowalający, podczas jej użycia należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą znacząco poprawić higienę jamy ustnej, a tym samym zmniejszyć zagrożenie szkodliwymi infekcjami.

  • W umywalce należy umieścić ściereczkę do mycia, aby – w razie upuszczenia – proteza nie została uszkodzona. Następnie opłukać protezę pod bieżącą wodą w umywalce.
  • Wyszczotkować protezę przy użyciu pasty czyszczącej i  specjalnej szczoteczki protezowej.
  • Na koniec należy powtórnie dokładnie opłukać protezę pod bieżącą wodą.

2. Środek do zadań specjalnych – aktywne tabletki czyszczące 

Mechaniczne usuwanie drobin pokarmowych i osadów, nie zawsze jest wystarczające. Niektóre rodzaje zabrudzeń są odporne na tego rodzaju zabiegi i wymagają użycia mocniejszych środków. W celu ich usunięcia zaleca się stosowanie aktywnych tabletek czyszczących. Tabletki do protez Protefix® HIGIENA niwelują nawet 99,9 procent szkodliwych bakterii, a ich użycie jest banalnie proste. Wystarczy rozpuścić jedną tabletkę w połowie szklanki letniej wody i włożyć protezę na 15 minut. Następnie obficie wypłukać ją pod bieżącą wodą i cieszyć się bezpiecznym, i pięknie wyglądającym uzębieniem. 

3. Gdy liczy się czas – proszek szybko-czyszczący

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest proszek szybko-czyszczący  do protez Protefix® HIGIENA. Jego główną zaletą jest wydajność ( jedno opakowanie wystarcza nawet na 40 zastosowań)   i innowacyjny sposób działania. Proszek w ciągu zaledwie 3 minut usuwa oporne na mechaniczne czyszczenie osady i przebarwienia oraz zapewnia przyjemny zapach. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki produktu w szklance gorącej wody i umieścić w nim protezę, a po wyciągnięciu opłukać ją obficie wodą.  

Należy również pamiętać, że mimo codziennej higieny protezy, zalecane jest jej profesjonalne czyszczenie. Lekarze Dentyści nie tylko usuną wszelkie, często niewidoczne gołym okiem, zabrudzenia, ale także naprawią ewentualne uszkodzenia. W trakcie profesjonalnego oczyszczania z protezy zostanie usunięta płytka nazębna, kamień oraz wszelkie przebarwienia, a jej powierzchnia zostanie poddana polerowaniu w celu optymalnego wygładzenia. Profesjonalne czyszczenie stanowi jednak usługę dodatkową i jest płatne.