Menu
Kontakt Szukaj
Utrata zębów

Z badań przeprowadzonych wśród kobiet i mężczyzn powyżej 60 r.ż. wynika, że co trzecia osoba korzysta z całkowitej lub częściowej protezy zębowej. Uzupełniają one braki zębowe spowodowane próchnicą, parodontozą czy urazami.

Dzięki nowoczesnej protetyce stomatologicznej protezy zębowe pozostają niemal niewidoczne. Mimo  to pacjenci  każdego dnia myślą o tym, aby nie zostały one zauważone przez inne osoby. 

Rezultaty utraty zębów

Niestety w wyniku utraty zębów, w szczęce zachodzi wiele zmian i nie jest to wyłącznie problem estetyczny.

W szczęce powstaje głęboka rana, która musi się zregenerować, a następnie zamknąć. Odbywa się to poprzez tworzenie skrzepu krwi w ranie, który stopniowo porasta tkanką łączną i ulega skostnieniu.

Po około 2 tygodniach ranę stopniowo pokrywa ochronna warstwa błony śluzowej, a proces kostnienia rany trwa ok. 2 – 4 miesięcy. Istotne jest fakt, iż w wyniku utraty zębów dziąsła tracą swoją dotychczasową, sztywną strukturę.

W rezultacie obniża się ono, zmieniając wyraźnie swoją formę. 

Nieuniknione są również zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej. Tkanka łączna staje się cieńsza, a w związku z tym wrażliwsza na podrażnienia mechaniczne i nacisk oraz podatna na stany zapalne.