Menu
Kontakt Szukaj
Podrażnienia i otarcia od aparatu ortodontycznego – jak sobie z nimi radzić?

Podrażnienia i otarcia od aparatu ortodontycznego – jak sobie z nimi radzić?

Urazy w jamie ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego mogą pojawić się na każdym jego etapie. Do najczęstszych należą podrażnienia dziąseł, otarcia i stany zapalne. Czy da się ich uniknąć i jak sobie z nimi radzić?

Aparat ortodontyczny – nieuniknione problemy?

Na leczenie ortodontyczne zębów decyduje się coraz więcej Polaków. Jeszcze do niedawna stosowanie aparatu na zęby kojarzyło się przede wszystkim z młodymi ludźmi, którzy chcą usunąć wady zgryzu. Obecnie coraz więcej osób dorosłych decyduje się na to również ze względów estetycznych. Nie ważne jednak jakie są nasze intencje – korekta krzywego zgryzu jest zawsze dobrym wyborem. Proste zęby pozwalają lepiej dbać o higienę jamy ustnej, co chroni przed ich przedwczesną degradacją.

Założenie aparatu ortodontycznego stanowi znaczącą ingerencję w „środowisko” jamy ustnej. Po pierwsze, na zębach umieszczamy elementy metalowe zawierające pierwiastki obce naturalnemu środowisku jamy ustnej. Po drugie, owe elementy metalowe oddziałują ze znaczną siłą na zęby, powodując ich powolne przemieszczanie i prostowanie.

Prawdopodobieństwo powikłań i podrażnień jest w tej sytuacji dosyć wysokie i nie powinno nas zaskakiwać. Zwłaszcza w pierwszym okresie noszenia aparatu musimy liczyć się z dyskomfortem. Pojawić mogą się dolegliwości bólowe, a jeśli aparat nie został dopasowany perfekcyjnie, istnieje ryzyko podrażnienia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.

Problemy z aparatem ortodontycznym mogą mieć charakter przejściowy, ale wszystko zależy tak naprawdę od reakcji konkretnego organizmu. Podjęcie kroków, które zabezpieczą nas przed niepożądanymi konsekwencjami leczenia, powinniśmy traktować jako obowiązek.

Aparat ortodontyczny – rany na dziąsłach i policzkach

Pierwszym problemem, z jakim musimy się mierzyć po założeniu aparatu ortodontycznego są urazy na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej. Jakie są ich najczęstsze przyczyny?

  • Nieodpowiednie dopasowanie aparatu

W pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego może okazać się, że nie został on dopasowany perfekcyjnie. Elementy metalowe mogą obcierać dziąsła, wystające druciki ranić różne miejsca w jamie ustnej. W niektórych miejscach ten dyskomfort jest nieunikniony – w końcu na zębach pojawiają się dodatkowe elementy, których wcześniej tam nie było. W innych, problemów da się uniknąć. Jeśli praca została wykonana niedokładnie bądź w trakcie zakładania nie byliśmy pewni czy czujemy się komfortowo z nową obudową zębów, koniecznie powinniśmy udać się do lekarza dentysty. Decyzję taką należy podjąć już po kilku dniach po zidentyfikowaniu źródła problemów.

  • Otarcia, a regulacje

W trakcie długotrwałego leczenia ortodontycznego – od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy – przyjdzie nam niejednokrotnie mierzyć się z problemem otarć, podrażnień i stanów zapalnych. Aparat będzie delikatnie zmieniał swoje położenie wraz z postępującym procesem prostowania zębów. Wrażliwe elementy jamy ustnej mogą reagować nawet na najdrobniejsze ruchy. Dlatego też sam proces leczenia odbywa się pod intensywną kontrolą lekarza dentysty. Wizyty kontrolne, w trakcie których ustawienie aparatu będzie korygowane, powinny odbywać się co najmniej co 4-6 tygodni. W sytuacjach kryzysowych nie należy jednak czekać do wyznaczonego terminu, ale niezwłocznie zwrócić się o pomoc.

  • Noszenie aparatu ortodontycznego – jak uniknąć podrażnień?

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna w profilaktyce chorób zębów i dziąseł. W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego jej znaczenie jeszcze wzrasta.

Myśląc o czyszczeniu zębów po założeniu aparatu, powinniśmy przygotować się na zdecydowanie większy wysiłek. Zwykła szczoteczka i pasta mogą nie wystarczyć. Warto więc swoją podręczną kosmetyczkę uzupełnić o zapas nici dentystycznej i specjalne wyciorki, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Wskazane jest nawet, by zestaw ten nosić przy sobie i korzystać z niego po każdym posiłku. Drobinki jedzenia będą osadzać się w miejscach dotąd wolnych od problemów.

Równie ważne jest dopasowanie odpowiedniej pasty do zębów. Warto skonsultować swoje potrzeby z lekarzem dentystą. Z niektórych produktów powinniśmy za to zrezygnować. Jeśli wcześniej korzystaliśmy z past wybielających, na czas noszenia aparatu trzeba je odstawić. Ich silne oddziaływanie na szkliwo może nieść ze sobą poważne ryzyko w czasie gdy zęby poddane są naciskowi metalowych elementów.

Na koniec zostaje jeszcze płyn do płukania jamy ustnej. Produkt, który często jest tylko dodatkiem w trakcie leczenia ortodontycznego, może stać się koniecznością. Tylko dokładne płukanie pozwala wyczyścić i zabezpieczyć najbardziej niedostępne miejsca. Ważne, by płyn dobrać tak, by nie drażnił dodatkowo jamy ustnej. Jeśli na dziąsłach czy w błonie śluzowej jamy ustnej pojawią się otarcia, nie powinniśmy dopuścić do dodatkowego zaogniania sytuacji.

Każdy z wymienionych elementów higieny jamy ustnej ma kluczowe znaczenie w łagodzeniu i zapobieganiu podrażnień. Ich lekceważenie może prowadzić do tego, że nawet najdrobniejsze urazy staną się poważnym problemem. To przed czym powinniśmy się chronić najbardziej, to stany zapalne, które utrudniają proces gojenia się ran.

Otarcia i podrażnienia od aparatu ortodontycznego – codzienna profilaktyka

Pomoc specjalisty, codzienna higiena – to sposoby, które pozwolą nam ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień od aparatu ortodontycznego. Ale co jeśli otarcia już wystąpią? W takiej sytuacji potrzebna jest natychmiastowa, sprawdzona pomoc. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką środek ratunkowy.

Protefix DENTAL PROTECT żel kojąco-regenerujący do dziąseł to sprawdzone rozwiązanie do codziennego stosowania, które każdy noszący aparat ortodontyczny powinien mieć pod ręką. W sytuacji kryzysowej przynosi ulgę od bólu. Protefix DENTAL PROTECT żel kojąco-regenerujący do dziąseł oprócz działania kojącego, przyspiesza regenerację i chroni przed dalszymi urazami.

Uzbrojeni w tego typu wiedzę oraz zaopatrzeni w odpowiednie pomocnicze produkty powinniśmy okres leczenia ortodontycznego przetrwać przyjemnie i bez większych problemów.