Menu
Kontakt Schowek Szukaj
Jakie są rodzaje protez zębowych?

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Używanie protezy niesie ze sobą wiele korzyści. Poprawnie dopasowana zapewnia wygodne gryzienie, piękny uśmiech i komfort codziennego użytkowania. Wyróżniamy dwa rodzaje protez zębowych, które dedykowane są osobom pozbawionym wszystkich zębów lub ich części. 

Proteza okresu przejściowego
  • Protezy zębowe całkowite są stosowane w przypadku tzw. bezzębia, oznaczającego całkowitą utratę uzębienia. Wykonane z neutralnych materiałów, są bezpieczne dla błony śluzowej jamy ustnej i tworzą niezwykle estetyczne wrażenie.  
  • Proteza zębowa częściowa to ruchome uzupełnienie protetyczne pustych miejsc, powstałych w wyniku utraty uzębienia. Przymocowana specjalnymi klamrami, zapewnia komfortowe gryzienie i zmniejsza dyskomfort spowodowany nieestetycznym uśmiechem. 

Zamocowanie protezy to pierwszy krok ku pięknemu i zdrowemu uśmiechowi. Należy jednak pamiętać,  że proteza całkowita, nawet ta najlepiej wykonana, z czasem może ulec rozluźnieniu. Dzieje się tak z powodu nierównomiernej warstwy przylegania pomiędzy dolną i górną szczęką oraz indywidualnej specyfice każdego organizmu. Niedokładne przywieranie nie tylko może przeszkadzać w wygodnym użytkowaniu, ale nawet wywoływać urazy i stany zapalne, w tym przerost błony śluzowej. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza dentysty. Istnieją także specjalistyczne środki pozwalające zmniejszyć bolesne objawy. Jednym z nich jest Protect żel kojąco-regenerujący do dziąseł, który przyspiesza gojenie i redukuje stany zapalne.  

Aby wizyta u dentysty nie była konieczna, warto zatroszczyć się o stabilizację protezy wcześniej. Prostym i skutecznym rozwiązaniem są kremy mocujące Protefix, które można używać nawet na mokro. W ofercie dostępne są: supermocny krem skutecznie mocujący i  działający natychmiastowo, krem z aloesem, który redukuje stany zapalne i przyspiesza gojenie błony śluzowej dziąsła oraz  hypoalergiczny krem bez barwników i konserwantów redukujący ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych.  

Alternatywą dla nich jest Protefix® proszek mocujący, który można używać nawet w przypadku niewystarczającego wydzielania śliny. W trudnych warunkach mocowania protezy zębowej w jamie ustnej, zaleca się stosowanie Protefix® podściółek mocujących do protez zębowych dla szczęki i żuchwy.