Menu
Kontakt Szukaj
Jakie są rodzaje protez zębowych?

Na wybór protezy zębowej warto poświęcić więcej czasu, gdyż od jej rodzaju i materiałów, z jakich zostanie wykonana, będzie zależało nasze samopoczucie i pewność siebie. Odpowiednio dobrana proteza przyspieszy proces przyzwyczajania się do nowej sytuacji. Dowiedz się, jakie są rodzaje protez zębowych ruchomych i stałych oraz czym się one od siebie różnią. Ile kosztuje proteza zębowa częściowa, a ile całkowita

Protezy ruchome

Protezy zębowe ruchome stosuje się zarówno w przypadku ubytku kilku zębów, jak i całkowitego bezzębia. Użytkownik powinien użytkować je wyłącznie za dnia, a na noc wyjmować, by dać odpocząć dziąsłom i błonom śluzowym. Do tego typu protezy trzeba się też przyzwyczaić. Jedzenie, a nawet mówienie z protezą ruchomą odczuwane jest zupełnie inaczej niż w przypadku własnych zębów i na początku może być nieprzyjemne. Dlatego tak ważne jest jak najlepsze dopasowanie jej u lekarza dentysty.

 • proces adaptacyjny protezy ruchomej

Może on trwać nawet kilka miesięcy i zależeć od jakości wybranego produktu.

 • wymiana protezy ruchomej

Warto wiedzieć także, że rozwiązania tego typu są czasowe i większość protez ruchomych powinno się wymieniać przynajmniej co pięć lat, głównie z powodu zmian fizycznych zachodzących w jamie ustnej. Z wiekiem dziąsła po prostu zmieniają kształt. Po określonym czasie proteza staje się więc niewygodna, co może powodować dyskomfort, podrażnienia i odgniecenia śluzówek.

Oczywiście sztuczne zęby należy wymieniać szybciej, jeśli

 • zostaną uszkodzone mechanicznie;
 • odkształcą się w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury;
 • ulegną uszkodzeniom z powodu nieprawidłowej higieny;
 • zaczynają sprawiać stały dyskomfort (mimo braku wyraźnych uszkodzeń).

Należy pamiętać, że długotrwałe użytkowanie zniekształconych i niezadbanych protez zębowych może doprowadzać nawet do stanów zapalnych i chorób jamy ustnej.

 • zakładanie protezy zębowej ruchomej po wyrwaniu zęba

Ruchomą protezę zębową można założyć bardzo szybko, niemal od razu po wyrwaniu zębów. Jedynie w przypadku rozległych ekstrakcji lub infekcji zaleca się krótki odpoczynek.

 • dopasowanie protezy

Dobrze jest jednak pamiętać, że dopasowanie i sprawdzenie jak leży proteza zębowa będzie wymagało kilku dodatkowych wizyt u lekarza dentysty. Pierwszą kontrolę i ewentualną korektę specjalista powinien wykonać po 24 godzinach od założenia. Następną po tygodniu, góra dwóch.

 • cena i refundacja protezy zębowej ruchomej

Główną korzyścią ruchomych protez zębowych jest ich niewysoka cena, dużo bardziej przystępna niż w przypadku uzupełnień stałych. Co więcej, raz na pięć lat można uzyskać refundację protezy z NFZ. Występując o dofinansowanie, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pokrywa ono koszty jedynie najtańszych protez akrylowych.

Częściowa ruchoma proteza zębowa – ceny i rodzaje

Ruchomą protezę zębową częściową można założyć, jeśli wokół ubytku znajdują się zdrowe zęby, które ją przytrzymają.

Występują trzy rodzaje takich protez:

 • częściowe protezy zębowe akrylowe

Są najtańsze i mogą być refundowane. Średni koszt za punkt (każdy sztuczny ząb z mocowaniem) wynosi od ok. 60 do ok. 150 zł. Warto wiedzieć jednak, że jakość akrylowej protezy zębowej może być bardzo różna w zależności od kosztów i wykonawcy. Niektóre z nich wyglądają estetycznie, inne bardzo rzucają się w oczy.

Protezy akrylowe nie należą też do najwygodniejszych. To ciała obce w jamie ustnej, do których organizm musi się przyzwyczaić. Przy gryzieniu i żuciu dają zupełnie inne wrażenie niż prawdziwe zęby. Co więcej, mogą z początku podrażniać delikatne śluzówki i powodować ich uszkodzenia. Z czasem jednak organizm uodparnia się na ich obecność i przestają tak bardzo przeszkadzać.

 • częściowe protezy zębowe szkieletowe

Stabilniejsze i delikatniejsze od akrylowych. Opierają się na metalowej konstrukcji, która cały ciężar protezy osadza na zdrowych zębach pacjenta, a nie na dziąsłach. Zapobiega to zbytniemu osiadaniu protezy zębowej (czyli negatywnemu wpływaniu na kształt dziąseł) i uszkadzaniu śluzówek. Takie rozwiązanie gwarantuje też przyspieszenie procesu adaptacyjnego. Podczas jedzenia i mówienia, proteza szkieletowa wywołuje odczucia zbliżone do naturalnych, łatwiej więc ją zaakceptować i się do niej przyzwyczaić. Jest jednak dużo droższa niż proteza akrylowa. Głównie dlatego, że:

 1. mocuje się ją za pomocą klamerek, które często wymagają założenia koron na zdrowe zęby pacjenta;
 2. do stworzenia jej stelaża stosuje się drogie metale takie jak tytan, srebro, złoto lub stop chromowo-kobaltowy.

To sprawia, że koszty tego typu rozwiązań zaczynają się od mniej więcej 800-1000 zł i mogą urosnąć nawet do kilku tysięcy.

 • częściowe protezy zębowe nakładkowe

Jeszcze innym typem ruchomej protezy stomatologicznej jest proteza nakładkowa. Opiera się ona na korzeniach zębów lub implantach. Jest często stosowana u osób, którym nie można założyć stałych koron ze względu na uszkodzone korzenie zębowe. By zamocować tego typu protezę, niezbędne są specjalne zaczepy umieszczane w kanałach korzeni zębowych. Gwarantuje to wysoką stabilność, łatwiejsze mówienie i wygodniejsze jedzenie niż z protezą akrylową. Spowalnia też degenerację dziąseł i zanik wyrostka zębodołowego, co gwarantuje dłuższą możliwość korzystania z protez i lepsze ich podparcie. Koszt wykonania takiej protezy wraz z zespoleniem zaczyna się średnio od ok. 500 zł.

Całkowita proteza zębowa ruchoma – ceny i rodzaje

Gdy pacjent nie ma już ani jednego zdrowego zęba na żuchwie, stosuje się protezy całkowite:

 • całkowite protezy zębowe akrylowe, osiadające

Są najpopularniejsze. Umieszcza się je w jamie ustnej na dziąsłach za pomocą specjalnych kremów mocujących. Powinny być jak najlepiej dopasowane, by nie uszkadzać śluzówek i nie powodować odleżyn.

Z punktu widzenia użytkownika, na początku wydają się niewygodne i mogą powodować drobne kłopoty z mówieniem i przeżuwaniem, a nawet wywoływać wzmożone ślinienie się. Po jakimś czasie jama ustna się do nich przyzwyczaja. W okresie adaptacyjnym należy je nosić przez cały dzień i wyjmować na noc. Średni koszt akrylowej protezy całkowitej wynosi od ok. 150 zł w górę. Może być on zrefundowany przez NFZ.

 • całkowita proteza zębowa mocowana na implantach

Dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem jest proteza całkowita mocowana na implantach, czyli sztucznych punktach zaczepienia. Jest ona znacznie droższa, gdyż najpierw trzeba te punkty założyć. Implanty muszą być przynajmniej dwa (przy dolnej i górnej szczęce cztery), a cena każdego z nich może wynosić nawet powyżej 1500 zł. Zaletą takiego rozwiązania jest:

 • szybsze przyzwyczajanie się do sztucznych zębów,
 • większa stabilność,
 • zdecydowanie większa wygoda
 • możliwość bezpiecznego jedzenia nawet twardych pokarmów bez obawy o przesuwanie się protezy.

Ponadto implanty zapobiegają zanikaniu kości, co zapewnia większą siłę gryzienia i żucia oraz zapewnia bardziej naturalne doznania podczas jedzenia.

Protezy zębowe stałe – ceny i rodzaje

Protezy zębowe stałe, czyli implanty, są nie tylko wygodniejsze i łatwiejsze w adaptacji, ale zapewniają naturalne odczucia i w wielu przypadkach nie różnią się w użytkowaniu od normalnych zębów.

Mocuje się je za pomocą specjalnych tytanowych śrub, wwiercanych w strukturę kości przy znieczuleniu miejscowym. Założenie takiej śruby może się wydawać skomplikowane, ale jest bezbolesne i trwa zaledwie 2-3 godzin. Później na tak przygotowanym mocowaniu, lekarz dentysta umieszcza sztuczny ząb (porcelanową lub ceramiczną koronę), który w jamie ustnej będzie wyglądał i zachowywał się zupełnie jak naturalny.

Implanty mają jednak dwie podstawowe wady:

 • są bardzo drogie,
 • trzeba się na nie zdecydować dość szybko po usunięciu chorego zęba (lub zębów).

Po upływie 2-3 miesięcy może być już za późno na zamocowanie stałej protezy, gdyż z czasem, po wyrwaniu zęba zanika kość, w którą powinna być wwiercona śruba. Samą koronę można założyć nieco później, ale mocowanie musi zostać przygotowane, zanim struktura kości się zmieni.

Samo wwiercenie jednej śruby (czyli założenie implantu) kosztuje przeciętnie około 1500-1800 zł. Przygotowanie i zamocowanie sztucznej korony to kolejny wydatek rzędu 1000 – 1500 zł. Średnia cena pełnej procedury implantologicznej dla jednego zęba może wzrosnąć też dodatkowo o koszt konsultacji ze specjalistą oraz diagnostyki u radiologa. Łącznie może wynieść nawet blisko 4000 zł.